<  Hide Menu

The Magic Circle Awards - The Premier Awards for the Financial Sector

Event Date: 10 May 2017

 

Dress code: Black tie/ball gown

Shortlist

Voting is now closed. Results will be announced on the night of the awards. For table and ticket bookings, please contact Calin Lapuste at clapuste@citywealthmag.com or 0207 487 5858.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
The Magic Circle Awards are held annually in Spring to find the best advisors and managers in the global industry. Entries can either be by nomination from the global industry or companies can also send in detailed submissions. All entries for each category are then shortlisted as finalists by a judging panel featuring ten global industry experts. All voting is done online, which opens once the finalists have been announced.

The Magic Circle Awards provide an excellent opportunity to meet major private investors from a pool of the world's wealthiest individuals and their advisers and managers. It is also an ideal platform to promote expensive lifestyle offerings and make charitable appeals.

Magic Circle Awards 2016 - see details and results

Magic Circle Awards 2015 - see details and results

Magic Circle Awards 2014 and 2013 - see details and results

 

**NEW** - we are offering a complimentary fifty-word company profile on our website for those featured in our annual Leaders List. Click here to see the companies already profiled

Submit your fifty words to mkunova@citywealthmag.com

 

Booking Reservations

For any information regarding the ticket booking booking please contact:

Calin Lapuste - Relationship Manager Citywealth

clapuste@citywealthmag.com

 

Please download and fill in the form below. 

PDF icon Citywealth Magic Circle Awards 2017 - Booking form

Submissions

Submissions are now closed.

 

Award Entry Information

 

Entry criteria

We require a separate submission for each category you would like to enter

Any organisation or individual may enter themselves for any of the awards. Organisations may put forward entries for multiple awards as appropriate.

We also welcome your nominations for any organisation or individual you think is deserving of recognition at these prestigious awards.

The judges

An independent panel of industry judges determines the winners.

Additionally, the shortlist is published online and online voting will take place. The online vote carries the weight of one additional judge. Over 17,500 votes were received for the 2016 shortlist.

Awards will go to those organisations/individuals that are recognised by peers and clients as demonstrating excellence under the relevant criteria below:

• In-depth technical expertise & knowledge of their field
• Market-leading products/services
• Innovative solutions to private client dilemmas
• Contribution to the profession
• Client service initiatives – examples and how it differentiates your offering
• Client retention/new business initiatives and success
• Investment performance (third party corroboration will be noted)
• Leadership and vision

General guidelines:

Ensure the submission includes a cover letter, which can be downloaded below.
• Each entry must be in the form of a written submission of no more than 1000 words. The judges are looking for concise written submissions and your entry should cover as many of the listed criteria as possible.
• Please ensure each item of your submission has the following information clearly printed: category name, name of entering company/firm and contact.
• Please ensure you include what associations and registrations you are a member of.
• When nominating a third party, please provide as much information as possible. Contact details for the nominee are mandatory.

Please send entries by email to Tzvetelina Petkova: tpetkova@citywealthmag.com

NB. All award entries are treated in the strictest confidence.

Award Categories:

- Private Bank of the Year – Wealth Managers
- Private Bank of the Year - International
- Private Banker of the Year
- Private Client Asset Manager of the Year – Boutique
- Private Client Asset Manager of the Year – Institutional
- Charity Investment Manager of the Year
- Financial Advisory Firm of the Year
- Private Investment Office of the Year
- Technology Vendor of the Year
- Law Firm of the Year – Regional
- Law Firm of the Year - London
- Charity Law Firm of the Year
- Family/Matrimonial Law Firm of the Year
- Property Law Firm of the Year
- Immigration Law Firm of the Year
- Lawyer of the Year
- International Law Firm of the Year – USA
- International Law Firm of the Year - EMEA
- International Law Firm of the Year
- Technology Vendor of the Year
- Investment Monitoring Company of the Year
- Tax Advisory Firm of the Year
- Trust Company of the Year – Independent
- Trust Company of the Year – Institutional
- Trustee of the Year
- Accountancy Firm of the Year
- Industry Newcomer of the Year
- Asian wealth advisor/manager of the Year
- Outstanding Individual of the Year
- Citywealth Woman of the Year
- Lifetime Achievement Award 2015
- Diversity/Gender: Positive Role Model of the Year
- Diversity/Gender Programme of the Year – Large, Institutional
- Diversity/Gender Programme of the Year – Professional Services
- Family Office of the Year
- Tomorrow Club Award
- Wealth Professional Award

 

Magic Circle Awards cover letter.docx

 

About the Citywealth Magic Circle Awards

The Citywealth Magic Circle Awards have become an established presence in the wealth calendar. Each year the Citywealth Magic Circle Awards bring together the elite of advisors in the wealth industry as well as being an established event for philanthropists and the UHNW readership of Citywealth.

The 2016 Citywealth Magic Circle Awards brought together over 400 of the industry’s global elite representing over 140 organisations including the leading law firms, trust companies, family offices, tax advisors, investment managers and bankers in the wealth sector to recognise the achievements of the industry during the past year. 

The evening is a unique opportunity to meet and network with the leaders in the advisory sectors and the UHNW clients there to help promote the causes close to their hearts.

Magic Circle Awards 2016 results

For further information please contact:

Lina Petkova
Events and Marketing Executive, Citywealth
Email: tpetkova@citywealthmag.com

For ticket sales and sponsorships please contact:

Calin Lapuste
Relationship Manager, Citywealth
Email: clapuste@citywealthmag.com

Office: 020 7487 5858

 

 

 

 

 

 

 

 

Sponsorship Packages

Patron Sponsorship

As Lead sponsor, you receive a rounded annual package designed to maximise your promotional benefit over the course of the year using all Citywealth channels – online, sponsorship, networking and publications. From July 2014, Citywealth begins a programme of event marketing. Involvement in this together with a campaign of follow up activities will maximise your exposure as the event Lead Sponsor.

• 4 pages editorial profile of your organisation
• Branding on all the event promotional and advertising materials
• 6 months banner advertisement on www.citywealthmag.com
•  “Solus” branding on the night of the awards
• Presentation of two award categories
• 5 minute speaking opportunity
• Full page advertisement in awards programme – Back Cover
• Branding at reception and in award materials
• Additional staff attendance at the welcome reception – up to a maximum of 5
• 1 x table of 10 – front row
• Copies and use of your award presentation photography
• Membership of the Citywealth - Tomorrow Club (worth £995 p.a. + VAT)
• Membership of Citywealth - WP Club (worth £1250 p.a. + VAT)
• Membership of Citywealth - Powerwomen Club (worth £1495 p.a. +VAT)

 

GOLD Award Sponsorship

• Branding on all pre event marketing materials
• Front row seating guaranteed
• Table of 10 at the awards dinner
• Banner advertisement on www.citywealthmag.com for 12 months from start of booking
• Announcing and on stage presentation of one award category
• Copies and use of your award presentation photography
• Advertisement in award event programme
• 1 Full page advertisement in Citywealth Leaders List

 

SILVER Award Sponsorship

• Branding on all event marketing materials
• Best available seating guaranteed
• Table of 10 at the awards dinner
• Banner advertisement on www.citywealthmag.com for 6 months
• Announcing and on stage presentation of one award category
• Copies and use of your award presentation photography

 

BRONZE Award Sponsorship

• Branding on all pre event marketing materials
• 1/2 Table at the awards dinner
• Announcing and on stage presentation of one award category
• Copies and use of your award presentation photography

 

Champagne Reception sponsorship

• Branding at reception and in award materials
• Additional staff attendance at the welcome reception – up to a maximum of 5
• Opportunity to display marketing materials
• 1 x Leaders List full page advertisement
• Banner advertisement on www.citywealthmag.com
• Table of 10 at the awards dinner
• Announcing and on stage presentation of one award category
• Copies and use of your award presentation photography

 

After dinner drinks sponsorship

• Branding at after dinner drinks reception dinner
• 1 x Full page advertisement in awards programme
• Signage at entrance to drinks reception/Branding displayed in reception area
• Opportunity to display marketing materials
• 3 places at the awards dinner
• Additional staff attendance at reception – up to a maximum of 5

 

For any information about becoming a sponsor, please contact Calin Lapuste

Email: clapuste@citywealthmag.com

Tel: +44 (0)207 487 5858

Results

The Magic Circle Awards 2017 - The Premier Awards for the Financial Sector

 

Congratulations to our winners and runners up for 2017!

 

Editor's Choice Award

Khaled Said, Capital Generation Partners

 

Tomorrow Club Award

WINNER: Alex Balfour, Smith & Williamson
SHORTLISTED: Zoya Ageeva (Barclays), Alex Balfour (Smith & Williamson), Samuel Chung (Citi Private Bank), Oliver Chew (Stonehage Fleming), Emma Furzer (Fairway Trust), Archie MacLellan (Canaccord Genuity Wealth Management), Lara Wulwik (Simons Muirhead & Burton)

 

Wealth Professional Award

 

WINNER: Mark Pearce, Irwin Mitchell
SHORTLISTED: Michael Bull (Quilter Cheviot), Katie Cooper (Barclays), Mark Pearce (Irwin Mitchell), Edward Porter (Michelmores), Ekaterina Savyeleva (Plurimi), Phyllis Towsend (Baker McKenzie)

 

Career Achievement Award

 

WINNER: David Kilshaw, EY
SHORTLISTED: Jonathan Burt (Harcus Sinclair), Simon Jennings (Rawlinson & Hunter), David Kilshaw (EY), Jurga McCluskey (Deloitte), Clare Stirzaker (PwC)

 

Entrepreneurial Individual of the Year

 

WINNER: Saleem Sheikh, GSC Solicitors
SHORTLISTED: James Painter (Enhance), Nick Parker (Riverpeak Wealth), Keith Schilling (Schillings), Saleem Sheikh (GSC Solicitors), Paula Steele (John Lamb), Ayesha Vardag (Vardags)

 

Outstanding Individual of the Year

 

WINNER: Ros Bever, Irwin Mitchell
SHORTLISTED: Ros Bever (Irwin Mitchell), Sue Laing (Boodle Hatfield), Robert Macro (Druces), Geoff Melamet (HMSA), Anthony Poulton (Baker McKenzie), Michael Shimmin (Fedelta), Nick Tucker (UBS Wealth Management)

 

Woman of the Year

 

WINNER: Elaine Graham, ZEDRA
SHORTLISTED: Shona Baijal (UBS Wealth Management), Sheila Dean (Equiom), Elaine Graham (Zedra), Salpy Kouyoumijan (Boodle Hatfield), Amy Lazenby (Close Brothers Asset Management), Sophie Rogerson (RFR - The Property Private Office), Lisa Spearman (Mercer & Hole), Clare Usher-Wilson (Summit Trust International)

 

Diversity/Gender Programme of the Year – Large, Institutional

 

WINNER: Withers
RUNNER UP: Deloitte
SHORTLISTED: BDO, Deloitte, EY, KPMG, UBS Wealth Management, Withers

 

Accountancy Firm of the Year – Large

 

WINNER: BDO
RUNNER UP: KPMG
SHORTLISTED: BDO, Deloitte, EY, Grant Thornton, KPMG, PwC, RSM, Smith & Williamson

 

Accountancy Firm of the Year

 

WINNER: Rawlinson & Hunter
RUNNER UP: Dixon Wilson
SHORTLISTED: Blick Rothenberg, Crowe Clark Whitehill, Dixon Wilson, MacIntyre Hudson, Rawlinson & Hunter, Saffery Champness

 

Tax Advisory Firm of the Year

 

WINNER: Rawlinson & Hunter
RUNNER UP: KPMG
SHORTLISTED: Deloitte, EY, KPMG, PwC, Rawlinson & Hunter, Wiggin Osborne Fullerlove

 

Financial Advisory Firm of the Year

 

WINNER: Cazenove Capital
RUNNER UP: Brooks Macdonald
SHORTLISTED: Brooks Macdonald, Cazenove Capital, Close Brothers Asset Management, Riverpeak Wealth, Saunderson House, Tilney

 

Charity Investment Manager of the Year

 

WINNER: Cazenove Charities
RUNNER UP: Rathbone Investment Management
SHORTLISTED: Cazenove Charities, Close Brothers Asset Management, Quilter Cheviot, Rathbone Investment Management, Waverton Investment Management

 

Charity Law Firm of the Year

 

WINNER: Maurice Turnor Gardner
RUNNER UP: Farrer & Co
SHORTLISTED: Bates Wells Braithwaite, Berwin Leighton Paisner, Bircham Dyson Bell, Edwin Coe, Farrer & Co, Maurice Turnor Gardner, Mills & Reeve, Withers

 

Family/Matrimonial Law Firm of the Year – Boutique

 

WINNER: Camilla Baldwin Solicitors
RUNNER UP: Schillings
SHORTLISTED: Alexiou Fisher Philipps, Camilla Baldwin Solicitors, Dawson Cornwell, Moss Fallon, Osbornes, Schillings, Stewarts Law

 

Family/Matrimonial Law Firm of the Year - Full Service

 

WINNER: Irwin Mitchell
RUNNER UP: Farrer & Co
SHORTLISTED: Boodle Hatfield, Charles Russell Speechlys, Cripps, Farrer & Co, Irwin Mitchell, Mills & Reeve, Mishcon De Reya, Penningtons Manches, Weightmans

 

Property Law Firm of the Year

 

WINNER: Forsters
RUNNER UP: Mishcon de Reya
SHORTLISTED: Charles Russell Speechlys, Child & Child, Farrer & Co, Forsters, Howard Kennedy, Mishcon De Reya, Pemberton Greenish, Taylor Wessing

 

Law Firm of the Year – Switzerland

 

WINNER: Lenz & Staehelin
RUNNER UP: Bär & Karrer
SHORTLISTED:  Bär & Karrer, Charles Russell Speechlys, Collyer Bristow, FBT Avocats, Lenz & Staehelin, Schellenberg Wittmer

 

Lawyer of the Year

 

WINNER: Ashley Crossley, Baker McKenzie
SHORTLISTED: Ashley Crossley (Baker McKenzie), Alexander Dickinson (Bond Dickinson), Arabella Murphy (Maurice Turnor Gardner), Shai Pines (Hamburger Evron & Co), Joshua Rubenstein (Katten Muchin Rosenman), Simon Rylatt (Boodle Hatfield), Pat Saini (Penningtons Manches), Chris Scott (Schillings), Catriona Syed (Charles Russell Speechlys)

 

Law Firm of the Year – London

 

WINNER: Hunters Incorporating May, May and Merrimans
RUNNER UP: Burges Salmon
SHORTLISTED: Baker McKenzie, Boodle Hatfield, Burges Salmon, Hunters incorporating May, May and Merrimans, Penningtons Manches, Stephenson Harwood, Wedlake Bell

 

Law Firm of the Year – Regional

 

WINNER: Bond Dickinson
RUNNER UP: Mills & Reeve
SHORTLISTED: Bond Dickinson, Charles Russell Speechlys, Cripps, Michelmores, Mills & Reeve, Pinsent Masons

 

Immigration Law Firm of the Year

 

WINNER: Charles Russell Speechlys
RUNNER UP: Laura Devine Solicitors
SHORTLISTED: Charles Russell Speechlys, Kingsley Napley, Laura Devine Solicitors, Mishcon De Reya, Penningtons Manches

 

International Law Firm of the Year

 

WINNER: Baker McKenzie
RUNNER UP: Carey Olsen
SHORTLISTED: Appleby, Baker McKenzie, Bedell Cristin, Carey Olsen, Conyers Dill & Pearman, Gideon Koren & Co, Goldman, Erlich, Edelstein, Avigad & Co, Mourant Ozannes, Stephenson Harwood

 

International Law Firm of the Year – USA

 

WINNER: McDermott Will & Emery
RUNNER UP: Withers
SHORTLISTED: Bryan Cave, Butler Snow, Katten Muchin Rosenman, McDermott Will & Emery, Withers

 

Private Bank of the Year – Boutique

 

WINNER: Lombard Odier
RUNNER UP: C. Hoare & Co
SHORTLISTED: Adam & Co, Arbuthnot Latham, C. Hoare & Co, J Safra Sarasin, Lombard Odier, Mirabaud

 

Private Bank of the Year – International

 

WINNER: UBS Wealth Management
RUNNER UP: Julius Baer
SHORTLISTED: Barclays, Berenberg, Brown Shipley, Coutts, EFG Private Bank, HSBC Private Bank, JP Morgan, Julius Baer, UBS Wealth Management

 

Private Wealth Managers

 

WINNER: Smith & Williamson
RUNNER UP: Canaccord Genuity Wealth Management
SHORTLISTED: Brooks Macdonald, Canaccord Genuity Wealth Management, Cazenove Capital, Close Brothers Asset Management, LGT Vestra, Smith & Williamson

 

Private Banker/Investment Manager of the Year

 

WINNER: James Fairbairn, Rothschild
SHORTLISTED: Elissa Bayer (Investec), Charlotte Beazley (Berenberg), James Fairbairn (Rothschild), Louise Hartley (Citi Private Bank), Quentin Holland (PQR Financial Planning part of the TPO Group), Theophanis Theophanous (Barclays)

 

Private Client Asset Manager of the Year – Boutique

 

WINNER: London & Capital
RUNNER UP: Veritas Investment Management
SHORTLISTED: Bordier & Cie, London & Capital, Ruffer, SCM Direct, Veritas Investment Management

 

Private Client Asset Manager of the Year – Institutional

 

WINNER: Rathbone Investment Management
RUNNER UP: Tilney
SHORTLISTED: GAM, Investec, James Hambro, Quilter Cheviot, Rathbone Investment Management, Tilney

 

Private Investment Office of the Year

 

WINNER: Stonehage Fleming
RUNNER UP: Stanhope Capital
SHORTLISTED: Capital Generation Partners, Cazenove Capital, LGT Vestra, Plurimi, Sandaire, Stanhope Capital, Stonehage Fleming

 

Trust Company of the Year – Independent

 

WINNER: ZEDRA
RUNNER UP: First Names Group
SHORTLISTED: Crestbridge, Equiom, Estera, First Names Group, JTC, SANNE, Summit Trust International, Volaw Group, ZEDRA

 

Trust Company of the Year – Institutional

 

WINNER: R&H Trust
RUNNER UP: Saffery Champness
SHORTLISTED: Butterfield Trust, Northern Trust, RBC Wealth Management, R&H Trust, Saffery Champness

 

Trustee of the Year

 

WINNER: Lisa Vizia, Saffery Champness
SHORTLISTED: Siobhan Crick (SANNE), Stella Mitchell-Voisin (Summit Trust International), Martyn Russell (Equiom), Ana Ventura (Stonehage Fleming), Lisa Vizia (Saffery Champness), Andrew Walters (Trust Corporation International)

 

Investment Monitoring and Consulting Company of the Year

 

WINNER: Asset Risk Consultants
RUNNER UP: Peritus
SHORTLISTED: Asset Risk Consultants, Enhance, IAM (International Asset Monitor), JTFM, Peritus

 

Family Office of the Year

 

WINNER: Crestbridge
RUNNER UP: Mayfair Private
SHORTLISTED: Boston, Crestbridge, LJ Partnership, Maitland, Mayfair Private, Ocorian

 

Technology Vendor of the Year

 

WINNER: Suggestus (powered by Asset Risk Consultants)
RUNNER UP: Touchstone
SHORTLISTED: Avaloq, Profile Software, Suggestus (powered by Asset Risk Consultants), Touchstone

 

Technology Innovation of the Year

 

WINNER: UBS Wealth Management (UBS SmartWealth)
RUNNER UP: Canaccord Genuity Wealth Management
SHORTLISTED: Canaccord Genuity Wealth Management, Capital Generation Partners, Kingsley Napley, PwC, Rathbone Investment Management, UBS Wealth Management (UBS SmartWealth)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Previous Results

The Magic Circle Awards

The Magic Circle Awards 2016 - The Premier Awards for the Financial Sector

 

Congratulations to our winners and runners up for 2016!

 

Accountancy Firm of the Year - Large

WINNER: PwC
RUNNER UP: Deloitte
SHORTLISTED: BDO, Deloitte, Ernst & Young, KPMG, PwC

 

Accountancy Firm of the Year 

WINNER: Rawlinson & Hunter
RUNNER UP: Grant Thornton
SHORTLISTED: Dixon Wilson, Grant Thornton, MacIntyre Hudson, Rawlinson & Hunter, RSM, Saffery Champness, Smith & Williamson,

 

Career Achievement Award

WINNER: Jonathan Ruffer, Ruffer
SHORTLISTED: Eric Barnett (SGPB Hambros), Sue Laing (Boodle Hatfield), Dermot Callinan (KPMG), Martyn Gowar (McDermott WIll & Emery), Clare Maurice (Maurice Turnor Gardner), David Poole (Citi Bank), Jeremy Posnansky (Farrer & Co), Jonathan Ruffer (Ruffer)

 

Charity Investment Manager of the Year

WINNER: Rathbone Investment Management
RUNNER UP: Rothschild
SHORTLISTED: Cazenove Capital, Quilter Cheviot, Rathbone Investment Management, Rothschild, Waverton Investment Management

 

Entrepreneurial Individual of the Year

WINNER: Louise Stoten, New Quadrant Partners
SHORTLISTED: Daniel Freedman (London & Capital), Jamie McLeod (Bordier & Cie), Daniel Martineau (Summit Trust International), Clare Maurice (Maurice Turnor Gardner), Daniel Pinto (Stanhope Capital), Alexander Scott (Sandaire), Louise Stoten (New Quadrant Partners)

 

Family Office of the Year

WINNER: Stonehage Fleming
RUNNER UP: Bedell
SHORTLISTED: Bedell Group, Boston, Crestbridge, LJ Partnership, Mayfair Private, Stonehage Fleming 

 

Investment Monitoring Company of the Year

WINNER: ARC
RUNNER UP: Cambridge Associates
SHORTLISTED: ARC, Cambridge Associates, IAM, JTFM, Peritus

 

Financial Advisory Firm of the Year

WINNER: Close Brothers Asset Management
RUNNER UP: Cazenove Capital
SHORTLISTED: Brooks Macdonald, Cazenove Capital, Close Brothers Asset Management, First Wealth, John Lamb, Saunderson House

 

Charity Law Firm of the Year

WINNER: Farrer & Co
RUNNER UP: Charles Russell Speechlys
SHORTLISTED: Bates Wells Braithwaite, Berwin Leighton Paisner, Bircham Dyson Bell, Charles Russell Speechlys, Edwin Coe, Farrer & Co, Mills & Reeve, Withers

 

Family/Matrimonial Law Firm of the Year - Boutique

WINNER: Camilla Baldwin Solicitors
RUNNER UP: Hughes Fowler Carruthers
SHORTLISTED: Alexiou Fisher Phillips, Camilla Baldwin Solicitors, CHR Family Solicitors, Hughes Fowler Carruthers, Rayden Solicitors, Stewarts Law

 

Family/Matrimonial Law Firm of the Year - Full Service

WINNER: Withers
RUNNER UP: Charles Russell Speechlys
SHORTLISTED: Charles Russell Speechlys, Farrer & Co, Irwin Mitchell, Kingsley Napley, Mishcon de Reya, Thomson Snell & Passmore, Withers

 

Immigration Law Firm of the Year

WINNER: Laura Devine Solicitors
RUNNER UP: Mishcon de Reya
SHORTLISTED: Charles Russell Speechlys, Gherson, Kingsley Napley, Laura Devine Solicitors, Macfarlanes, Mishcon de Reya

 

International Law Firm of the Year

WINNER: Charles Russell Speechlys
RUNNER UP: Baker & McKenzie
SHORTLISTED: Baker & McKenzie, Bedell Cristin, Charles Russell Speechlys, Conyers Dill & Pearman, Harneys, Mourant Ozannes, Ogier

 

Law Firm of the Year - USA

WINNER: McDermott Will & Emery
RUNNER UP: Sullivan & Cromwell
SHORTLISTED: Bryan Cave, Butler Snow, Cantor Webb P.A., Katten Muchin Rosenman, McDermott Will & Emery, Sullivan & Cromwell

 

Law Firm of the Year - London

WINNER: Maurice Turnor Gardner
RUNNER UP: Farrer & Co
SHORTLISTED: Baker & McKenzie, Boodle Hatfield, Burges Salmon, Charles Russell Speechlys, Farrer & Co, Hunters incorporating May, May and Merrimans, Maurice Turnor Gardner, Penningtons Manches, Taylor Wessing, Wedlake Bell

 

Law Firm of the Year - Regional

WINNER: Mills & Reeve
RUNNER UP: Irwin Mitchell
SHORTLISTED: Blandy & Blandy, Charles Russell Speechlys, Cripps, Irwin Mitchell, Mills & Reeve, Pinsent Masons, Stevens & Bolton, Thomson Snell & Passmore

 

Law Firm of the Year - Boutique 

WINNER: Harcus Sinclair
RUNNER UP: New Quadrant Partners
SHORTLISTED: Harcus Sinclair, New Quadrant Partners, Law Offices of Suzanne M Reisman, The French Law Practice

 

Property Law Firm of the Year

WINNER: Macfarlanes
RUNNER UP: Berwin Leighton Paisner
SHORTLISTED: Berwin Leighton Paisner, Boodle Hatfield, Charles Russell Speechlys, Farrer & Co, Thomson Snell & Passmore

 

Lawyer of the Year

WINNER: Suzanne Kingston, Withers
SHORTLISTED: Laura Devine (Laura Devine Solicitors), Alexander Dickinson (Bond Dickinson), Suzanne Kingston (Withers), Richard Parry (Farrer & Co), Joshua Rubenstein (Katten Muchin Rosenman), Gerrard Tyrrell (Harbottle & Lewis), Robin Vos (Macfarlanes)

 

Outstanding Individual of the Year

WINNER: Graham Harrison, ARC
SHORTLISTED: Jonathan Bell (Stanhope Capital), Ros Bever (Irwin Mitchell), Laura Dadswell (Penningtons Manches), Graham Harrison (ARC), Sara Maccallum (Boodle Hatfield), David Nelson (Dixon Wilson)

 

Private Bank of the Year - International

WINNER: Cazenove Capital
RUNNER UP: UBS Wealth Management
SHORTLISTED: Cazenove Capital, Citibank, Credit Suisse, JP Morgan, Julius Baer, Rothschild, UBS Wealth Management

 

Private Wealth Managers

WINNER: C Hoare & Co
RUNNER UP: Cazenove Capital
SHORTLISTED: Berenberg, Canaccord Genuity Wealth Management, Cazenove Capital, C Hoare & Co, Close Brothers Asset Management, JP Morgan, Lombard Odier, Ruffer, Smith & Williamson

 

Private Banker/IM of the Year

WINNER: Chris Kenny, Smith & Williamson
SHORTLISTED: Ravi Bulchandani (JP Morgan), James Fairbairn (Rothschild), Bandish Gudka (Vestra), Charlie Hoffman (HSBC Private Bank), Chirs Kenny (Smith & Williamson), Camilla Stowell (Coutts)

 

Private Client Asset Manager of the Year - Boutique

WINNER: Waverton Investment Management
RUNNER UP: London & Capital
SHORTLISTED: ACPI Investments Limited, Bordier & Cie, London & Capital, McInroy & Wood, Waverton Investment Management

 

Private Client Asset Manager of the Year - Institutional

WINNER: Rathbone Investment Management
RUNNER UP: Rothschild
SHORTLISTED: Cazenove Capital, Investec, Quilter Cheviot, Rathbone Investment Management, Rothschild, UBS Wealth Management

 

Private Investment Office of the Year

WINNER: Cazenove Capital
RUNNER UP: Stanhope Capital
SHORTLISTED: Capital Generation Partners, Cazenove Capital, Sandaire, Stanhope Capital, Vestra

 

Tax Advisory Firm of the Year

WINNER: Deloitte
RUNNER UP: Ernst & Young
SHORTLISTED: Deloitte, Ernst & Young, Rawlinson & Hunter, Wiggin Osborne Fullerlove

 

Trust Company of the Year 

WINNER: Bedell
RUNNER UP: Summit Trust International
SHORTLISTED: Appleby, Bedell, Elian, Equiom, Hawksford, Meritus Trust, SANNE, Summit Trust International, Volaw Group

 

Trust Company of the Year - Institutional

WINNER: Saffery Champness
RUNNER UP: Northern Trust
SHORTLISTED: JTC, Northern Trust, RBC Wealth Management, Saffery Champness

 

Woman of the Year

WINNER: Kate Leppard, Cazenove Capital
SHORTLISTED: Sheila Dean (Equiom), Annamaria Koerling (C Hoare & Co), Charlotte Bradley (Kingsley Napley), Elizabeth Henson (PwC), Shona Baijal (UBS Wealth Management), Louise Bracken-Smith (Fairway Trust), Kate Leppard (Cazenove Capital), Catharine Bell (Gowling WLG)

 

Industry Newcomer of the Year

WINNER: RFR - The Property Private Office
RUNNER UP: Ward Yates
SHORTLISTED: Azure Wealth, Cadell & Co, EQ Investment, JTFM, RFR - The Property Private Office, Ward Yates, Zedra

 

Trustee of the Year

WINNER: Clare Usher-Wilson, Summit Trust International 
SHORTLISTED: Debby Davidson (Equiom), Julian Hayden (Hawksford), Ben Newman (First Names Group), Richard Fagan (Volaw Group), Guy Quigley (Butterfield), Ian Slack (Bedell), Liza Vizia (Saffery Champness), Clare Usher-Wilson (Summit Trust International)

 

Diversity/Gender: Positive Role Model of the Year

WINNER: Helen Watson, Rothschild
SHORTLISTED: Jamie Broderick (UBS Wealth Management), Nancy Curtin (Close Brothers Asset Management), Mary-Anne Daly (Cazenove Capital), Bella Hoare (C Hoare & Co), Sara Maccallum (Boodle Hatfield), Helen Watson (Rothschild), Helen Ratcliffe (Bircham Dyson Bell), Jennifer Smithson (Macfarlanes)

 

Diversity/Gender Programme of the Year - Large, Institutional

WINNER: PwC
RUNNER UP: Penningtons Manches
SHORTLISTED: BDO, Credit Suisse, Deloitte, KPMG, Penningtons Manches, PwC, UBS Wealth Management, Withers

 

Technology Vendor of the Year

WINNER: Suggestus (powered by Asset Risk Consultants)
RUNNER UP: Touchstone
SHORTLISTED: Path Solutions, Profile Software, Suggestus (powered by Asset Risk Consultants), Touchstone

 

Technology Innovation of the Year

WINNER: Capital Generation Partners
RUNNER UP: Hatstone Lawyers
SHORTLISTED: Capital Generation Partners, C Hoare & Co, Hatstone Lawyers, Intertrust

 

Tomorrow Club award

WINNER: Kate Molan, Penningtons Manches
SHORTLISTED: Anna Davies (Boodle Hatfield), Freddie Lower (C Hoare & Co), Kate Molan (Penningtons Manches), Claire Roberts (Maurice Turnor Gardner), Ekaterina Savelyeva (Plurimi)

 

Wealth Professional Award

WINNER: Tim George, Withers
SHORTLISTED: Mo Baluchi (Quilter Cheviot), Jo Bateson (KPMG), Imogen Buchan-Smith (Penningtons Manches), Stuart Dowding (First Names Group), Lewis Edwards (Bircham Dyson Bell), Tim George (Withers), Siena Gold (Harcus Sinclair), Chris Hawley (Rawlinson & Hunter), James von Simson (Tilney)

 

Editor's Choice Award

WINNER: Lewis Edwards, Bircham Dyson Bell

The Magic Circle Awards 2015

The Magic Circle Awards 2015 - The Premier Awards for the Financial Sector

 

Congratulations to our winners and runners up for 2015!

 

Accountancy Firm of the Year - Institutional

WINNER: Ernst & Young
RUNNER UP: Deloitte
SHORTLISTED: Deloitte, Ernst & Young, KPMG, PwC, BDO

 

Accountancy Firm of the Year - Non institutional

WINNER: Smith & Williamson
RUNNER UP: Rawlinson & Hunter
SHORTLISTED: Rawlinson & Hunter, Smith & Williamson, Saffery Champness, Dixon Wilson

 

Accountancy Firm of the Year - US clients

WINNER: Frank Hirth
RUNNER UP: Buzzacott
SHORTLISTED: Frank Hirth, Buzzacott

 

Asian Wealth Advisor Manager of the Year

WINNER: Alpha Capital
RUNNER UP: JP Morgan
SHORTLIST: Alpha Capital, HSBC, JP Morgan, Lombard Odier, Standard Chartered Private Bank

 

Career Achievement Award

WINNER: Jeremy Marshall, C Hoare & Co
SHORTLISTED: Bob Hudson (Baker & McKenzie), Jeremy Marshall (C Hoare & Co), Michael Shimmin (Fedelta), Jonathan White (Ogier), Martyn Gowar (McDermott Will & Emery), Chris Lintott (Penningtons Manches LLP)

 

Charity Investment Manager of the Year

WINNER: Rathbone Investment Management
RUNNER UP: Cazenove Capital Management
SHORTLISTED: Cazenove Capital Management, GAM, James Hambro & Partners, Quilter Cheviot, Rathbone Investment Management, Rothschild, Stanhope Capital

 

Charity Law Firm of the Year

WINNER: Farrer & Co
RUNNER UP: Macfarlanes
SHORTLISTED: Bircham Dyson Bell, Bates Wells Braithwaite, Charles Russell Speechlys, Farrer & Co, Macfarlanes

 

Compliance and Risk Individual of the Year

WINNER: Felicity Pigdon, Barclays
RUNNER UP: Jeremy Turnbull, Cazenove Capital Management
SHORTLISTED: Felicity Pigdon (Barclays), Jeremy Turnbull (Cazenove Capital Management), Adam Gray (SGPB Hambros)

 

Entrepreneurial Individual of the Year

WINNER: Daniel Pinto, Stanhope Capital
RUNNER UP: Louise Stoten, New Quadrant Partners
SHORTLISTED: Jonathan Blain (IPS Capital), James Sellon (Maseco Private Wealth), Louise Stoten (New Quadrant Partners), Daniel Pinto (Stanhope Capital), Keith Schilling (Schillings)

 

Family Office of the Year

WINNER: Stonehage Fleming Family & Partners
RUNNER UP: Salamanca Group
SHORTLISTED: Crestbridge, Bedell Group, Salamanca Group, Stonehage Fleming Family & Partners

 

Family/Matrimonial Law Firm of the Year - Boutique

WINNER: Camilla Baldwin Solicitors
RUNNER UP: Hughes Fowler Carruthers
SHORTLISTED: Benussi & Co, Camilla Baldwin Solicitors, Hughes Fowler Carruthers, Rayden Solicitors, Vardags

 

Family/Matrimonial Law Firm of the Year - Full service

WINNER: Farrer & Co
RUNNER UP: Mishcon de Reya
SHORTLISTED: Boodle Hatfield, Charles Russell Speechlys, Farrer & Co, Lee & Thompson LLP, Mishcon de Reya, Penningtons Manches LLP, Schillings Family, Stewarts Law

 

Family/Matrimonial Mediation Law Firm of the Year

WINNER: Withers
RUNNER UP: Wedlake Bell
SHORTLIST: Anthony Gold, Family Law in Partnership, Wedlake Bell, Withers

 

Financial Advisory Firm of the Year

WINNER: Brooks Macdonald
RUNNER UP: Close Brothers Asset Management
SHORTLISTED: Brooks Macdonald, Close Brothers Asset Management, Hargreaves Lansdown, Saunderson House, Towry

 

Investment Monitoring Company of the Year

WINNER: ARC
RUNNER UP: Peritus
SHORTLISTED: ARC, Peritus

 

Immigration Law Firm of the Year

WINNER: Laura Devine Solicitors
RUNNER UP: Penningtons Manches
SHORTLISTED: Gherson, Laura Devine Solicitors, Macfarlanes, Mishcon de Reya, Penningtons Manches LLP, PwC Legal

 

Law Firm of the Year - EMEA

WINNER: Bär and Karrer
RUNNER UP: Bedell Group
SHORTLISTED: Bär and Karrer, Bedell Group, Belluzzo & Partners, Ogier

 

Law Firm of the Year - USA

WINNER: McDermott Will & Emery
RUNNER UP: Katten Muchin Rosenman
SHORTLISTED: Baker & McKenzie, Cantor Webb P.A., Day Pitney, Katten Muchin Rosenman, McDermott Will & Emery

 

Law Firm of the Year - London

WINNER: Macfarlanes
RUNNER UP: Farrer & Co
SHORTLISTED: Boodle Hatfield, Burges Salmon LLP, Farrer & Co, Macfarlanes, Mishcon de Reya, Penningtons Manches LLP, Schillings, Withers, Wragge Lawrence Graham & Co

 

Law Firm of the Year - Regional

WINNER: Mills & Reeve
RUNNER UP: Bond Dickinson
SHORTLISTED: Bond Dickinson, Cripps LLP, Michelmores, Mills & Reeve, Stevens & Bolton LLP, Withy King, Wilsons

 

Lawyer of the Year

WINNER: Beatrice Puoti, Burges Salmon LLP
RUNNER UP: Louise Stoten, New Quadrant Partners
SHORTLISTED: Ashley Crossley (Baker & McKenzie), Helen Ratcliffe (Bircham Dyson Bell), Beatrice Puoti (Burges Salmon LLP), Rosalyn Breedy (Forsters), Joshua Rubenstein (Katten Muchin Rosenman), Louise Stoten (New Quadrant Partners), Davina Katz (Schillings), Richard Wilson (TLT Solicitors)

 

Outstanding Individual of the Year

WINNER: Jonathan Conder, Macfarlanes
RUNNER UP: Jonathan Bell, Stanhope Capital
SHORTLISTED: Sara Maccallum (Boodle Hatfield), Mary-Anne Daly (Cazenove Capital Management), Nancy Curtin (Close Brothers Asset Management), Alistair Stennett (EY Isle of Man), Anthony Balniel (James Hambro & Partners), Jonathan Conder (Macfarlanes), Martin Baines (Quilter Cheviot), Jonathan Bell (Stanhope Capital), Giuseppe Ciucci (Stonehage Fleming Family & Partners)

 

Private Bank of the Year - International

WINNER: UBS
RUNNER UP: Citi Private Bank
SHORTLISTED: Citi Private Bank, EFG, JP Morgan, Mirabaud, SGPB Hambros, Smith & Williamson, UBS

 

Private Bank of the Year - Wealth Managers

WINNER: C Hoare & Co
RUNNER UP: Rothschild
SHORTLISTED: Cazenove Capital Management, C Hoare & Co, Deutsche Bank, Lombard Odier & Cie, Nedbank Private Wealth, Rothschild

 

Private Banker/IM of the Year

WINNER: Tim Bailey, C Hoare & Co
RUNNER UP: Phanos Theophanous, Barclays
SHORTLISTED: Tim Bailey (C Hoare & Co), Louise Hartley (Citi Private Bank), Phanos Theophanous (Barclays), Nicholas Lawes (Brooks Macdonald), Nick Barran (Rothschild), Andrew Pitt (Rathbones)

 

Private Client Asset Manager of the Year - Boutique

WINNER: Rathbone Investment Management
RUNNER UP: Cazenove Capital Management
SHORTLISTED: Bordier & Cie (UK) PLC, Canaccord Genuity Wealth Management, Cazenove Capital Management, GAM, Investec, IPS Capital, Maseco Private Wealth, Rathbone Investment Management

 

Private Investment Office of the Year

WINNER: Stanhope Capital
RUNNER UP: Capital Generation Partners
SHORTLISTED: Capital Generation Partners, Hassium, SandAire, Stanhope Capital

 

Property Law Firm of the Year

WINNER: Farrer & Co
RUNNER UP: Forsters
SHORTLISTED: Berwin Leighton Paisner, Charles Russell Speechlys, Child & Child, Farrer & Co, Forsters, Jeffrey Green Russell, Macfarlanes

 

Tax Advisory Firm of the Year

WINNER: Deloitte
RUNNER UP: KPMG
SHORTLISTED: Deloitte, Blackfriars Tax Solutions LLP, Crowe Clark Whitehill, Frank Hirth, KPMG

 

Technology Vendor of the Year

WINNER: Touchstone
RUNNER UP: Advent Software
SHORTLISTED: Advent Software, Profile Software, Temenos, Touchstone

 

Tomorrow Club award

WINNER: Lucy Edwards, Penningtons Manches
RUNNER UP: Frederick Bennett, Quilter Cheviot
SHORTLISTED: Freddie Lower (C Hoare & Co), Martina Iannotti (James Hambro & Partners), Lucy Edwards (Penningtons Manches), Frederick Bennett (Quilter Cheviot), Jack Thornborough (TLT Solicitors)

 

Trust Company of the Year - Independent

WINNER: Equiom
RUNNER UP: Summit Trust International
SHORTLISTED: Appleby, Bedell Group, Elian, Equiom, First Names Group, Fairway Group, Nerine, Summit Trust International, Volaw Group

 

Trust Company of the Year - Institutional

WINNER: RBC Wealth Management
RUNNER UP: Butterfield Trust
SHORTLISTED: Butterfield Trust, Coutts Trustees, Kleinwort Benson, RBC Wealth Management, Rothschild Trust

 

Wealth Professional Award

WINNER: Charlotte Swing, Cazenove Capital Management
RUNNER UP: Peter Gale, C Hoare & Co
SHORTLISTED: Lewis Edwards (Bircham Dyson Bell), Charlotte Swing (Cazenove Capital Management), Peter Gale (C Hoare & Co), William Ladenburg (Close Brothers Asset Management), Stuart Dowding (First Names Group), Michael Shenkin (Hatstone Lawyers)

 

Woman of the Year

WINNER: Sasha Wiggins, Barclays
RUNNER UP: Annamaria Koerling, C Hoare & Co
SHORTLISTED: Sasha Wiggins (Barclays), Sara Maccallum (Boodle Hatfield), Annamaria Koerling (C Hoare & Co), Sheila Dean (Equiom), Louise Bracken-Smith (Fairway Group), Annette Newell (Frank Hirth), Jane Craig (Penningtons Manches, Lucy Stone QC (QEB), Nicole Curti (Stanhope Capital), Ayesha Vardag (Vardags)

 

Edtior's Choice award

Chris Lintott, Penningtons Manches

The Magic Circle Awards 2014

HOST: Lord Archer

Congratulations to our winners and runners up for 2014

Editor’s Choice Award
WINNER: Karen Cleal, Opus Private

Accountancy Firm of the Year
WINNER: Rawlinson & Hunter
RUNNER UP: Smith & Williamson
SHORTLISTED: BDO LLP, Buzzacott, Deloitte, Dixon Wilson, Rawlinson & Hunter, Saffery Champness, Sopher & Co

Asian Manager of the Year
WINNER: JP Morgan Private Bank (Asia)
RUNNER UP: RBC Wealth Management
SHORTLISTED: BDO LLP, Buzzacott, Deloitte, Dixon Wilson, Rawlinson & Hunter, Saffery Champness, Sopher & Co

Charity Investment Manager of the Year
WINNER: Rathbones
RUNNER UP: Cazenove Capital Management
SHORTLISTED: BDO LLP, Buzzacott, Deloitte, Dixon Wilson, Rawlinson & Hunter, Saffery Champness, Sopher & Co

Trust Company of the Year, Non Institutional
WINNER: Hawksford
RUNNER UP: Bedell Trust
SHORTLISTED: BDO LLP, Buzzacott, Deloitte, Dixon Wilson, Rawlinson & Hunter, Saffery Champness, Sopher & Co

Trust Company of the Year, Institutional
WINNER: RBC Wealth Management
RUNNER UP: Northern Trust
SHORTLISTED: BDO LLP, Buzzacott, Deloitte, Dixon Wilson, Rawlinson & Hunter, Saffery Champness, Sopher & Co

Charity Advisor of the Year
WINNER: Farrer & Co

RUNNER UP: Macfarlanes
SHORTLISTED: Bates Wells Braithwaite, Charles Russell, Farrer & Co, Forsters, Harbottle & Lewis, Macfarlanes, Stone King

Family / Matrimonial Law Firm of the Year

WINNER: Charles Russell 

RUNNER UP: Farrer & Co
SHORTLISTED: Boodle Hatfield, Camilla Baldwin, Charles Russell, Dawson Cornwell, Farrer & Co, Hughes Fowler Carruthers, Irwin Mitchell, Mishcon de Reya, Penningtons Manches, Withers
 

Financial Advisory Firm of the Year

WINNER: Brooks Macdonald

RUNNER UP: Heartwood
SHORTLISTED: Brooks Macdonald, Cazenove Capital Management, Chase de Vere, Close Brothers Asset Management, FF&P Wealth Planning, Heartwood, MASECO, Strabens Hall
 

Industry Newcomer of the Year

WINNER: Riverpeak Wealth

RUNNER UP: HMSA Trustees
SHORTLISTED: Carter Thomas, HMSA Trustees, Riverpeak Wealth
 

International Law Firm of the Year

WINNER: Ogier Legal

RUNNER UP: Bedell Cristin
SHORTLISTED: Baer & Karrer, Bedell Cristin, Belluzzo & Partners, Charles Russell, Mourant Ozannes, Ogier Legal, Schellenberg Wittmer, Squire Sanders, Stikeman Elliott
 

International Law Firm of the Year - USA

WINNER: McDermott Will & Emery

RUNNER UP: Katten Muchin Rosenman
SHORTLISTED: Butler Snow, Cantor & Webb, Day Pitney, Holland & Knight, Katten Muchin Rosenman, Kozusko Harris Duncan, McDermott Will & Emery, Morgan Lewis Bockius, Nixon Peabody
 

Law Firm of the Year - Regional

WINNER: Mills & Reeve

RUNNER UP: Cripps Harries Hall
SHORTLISTED: Bond Dickinson, Cripps Harries Hall, Gordons, JMW Solicitors, Laytons, Michelmores, Mills & Reeve, Turcan Connell

Law Firm of the Year

WINNER: Penningtons Manches 

RUNNER UP: Charles Russell
SHORTLISTED: Boodle Hatfield, Charles Russell, Farrer & Co, Forsters, Harbottle & Lewis, Macfarlanes, Payne Hicks Beach, Penningtons Manches, Speechly Bircham, Withers
 

Lawyer of the Year

WINNER: Anthony Thompson, Wragge Lawrence Graham & Co

RUNNER UP: Catriona Syed, Charles Russell
SHORTLISTED: Rosalyn Breedy, Forsters, Keith Bruce Smith, Harcus Sinclair, Simon Bruce, Farrer & Co, Mark Buzzoni, Taylor Wessing, Alice Palmer, Payne Hicks Beach, Saleem Sheikh, GSC Solicitors, Louise Stoten, New Quadrant Partners, Catriona Syed, Charles Russell, Anthony Thompson, Lawrence Graham (merger May, Wragge & Co)
 

Outstanding Individual of the Year

WINNER: Daniel Martineau, Summit Trust International

RUNNER UP: Daniel Pinto, Stanhope Capital
SHORTLISTED: Nick Cawley, Bedell Trust, Giuseppe Ciucci, Stonehage, Yogesh Dewan, Hassium, Mark Kary, Rothschild Wealth Management, Jeremy Marshall, C Hoare & Co, Daniel Martineau, Summit Trust International, Paul Patterson, RBC Wealth Management, Daniel Pinto, Stanhope Capital, Graeme Privett, Rawlinson & Hunter, Andrew Steel, James Hambro & Partners
 

Private Bank of the Year - International

WINNER: RBC Wealth Management

RUNNER UP: SGPB Hambros
SHORTLISTED: Cazenove Capital Management (including Schroders), Deutsche Asset & Wealth Management (int'l), JP Morgan Private Bank, Julius Baer, Lombard Odier, RBC Wealth Management, Rothschild Wealth Management, SGPB Hambros, UBS
 

Private Bank of the Year - Wealth Managers

WINNER: C Hoare & Co

RUNNER UP: RBC Wealth Management
SHORTLISTED: C Hoare & Co, Kleinwort Benson, RBC Wealth Management, Rothschild Wealth Management
 

Private Client Asset Manager -  Institutional

WINNER: Cazenove Capital Management 

RUNNER UP: Investec Wealth & Investment
SHORTLISTED: Cazenove Capital Management (includings Schroders), GAM, Investec Wealth & Investment, Rathbones, Rothschild Wealth Management
 

Private Client Asset Manager -  Non Institutional

WINNER: Close Brothers Asset Management

RUNNER UP: Quilter Cheviot
SHORTLISTED: Berry Asset Management, Brooks Macdonald, Close Brothers Asset Management, James Hambro & Partners, Quilter Cheviot, Vestra Wealth, Waverton
 

Diversity/Gender Programme of the Year - Non Institutional

WINNER: Frank Hirth

RUNNER UP: Deloitte
SHORTLISTED: Baker & McKenzie, BDO, Bircham Dyson Bell, Deloitte, Frank Hirth, Macfarlanes, Pennington Manches, PwC, Withers
 

Woman of the Year  

WINNER: Camilla Baldwin, Camilla Baldwin

RUNNER UP: Wendy Walton, BDO
SHORTLISTED: Ayesha Vardag (Vardags), Camilla Baldwin (Camilla Baldwin), Karen Cleal (Opus Private), Kim Hillier (Butterfield Private Bank), Juliet Wedderburn (Deutsche Asset & Wealth Management), Laura Devine (Laura Devine Solicitors), Marianne Kafena (Kleinwort Benson), Nicola Barber (James Hambro & Partners), Pauline Gale (Bedell Group), Sheila Dean (Equiom), Wendy Walton (BDO)
 

Technology Vendor of the Year

WINNER: Touchstone

RUNNER UP: Advent Software
SHORTLISTED: Advent Software, Profile Software, Temenos, Third Financial, Touchstone, UBS Delta
 

Lifetime Achievement Award

WINNER: Jim Edmondson

RUNNER UP: Mark Bridges, Farrer & Co
SHORTLISTED: Charles Lubar (Morgan Lewis Bockius), Chris Lintott (Penningtons Manches), David Rosier (Thurleigh Investment Managers), Hugh Tottenham (Heartwood), Jim Edmondson (Mourant Ozannes), Mark Bridges (Farrer & Co), Ronnie Armist (Stonehage)
 

Trustee of the Year

WINNER: Philip Le Cornu, Ogier Private Wealth

RUNNER UP: Andrew Penney, Rothschild Trust
SHORTLISTED: Andrew Penney (Rothschild Trust), Jim Parker (Butterfield Trust), Justin Thomas (Affinity), Louise Bracken Smith (Fairway Group), Michael Shimmin (Fedelta), Paul Hodgson (Butterfield Trust), Philip Le Cornu (Ogier Private Wealth), Simon Brewer (Sanne Group), Simon Perchard (Volaw), Stella Mitchell Voisin (Summit Trust International)
 

Immigration Law Firm of the Year

WINNER: Mishcon de Reya

RUNNER UP: Laura Devine Solicitors
SHORTLISTED: Baker & McKenzie, Bates Wells Braithwaite, Bindmans, Fisher Meredith, Fragomen, Kingsley Napley, Laura Devine Solicitors, Lewis Silkin, Magrath, Mishcon de Reya, PwC Legal
 

Diversity/Gender Programme of the Year - Institutional

WINNER: RBC Wealth Management

RUNNER UP: Credit Suisse
SHORTLISTED: Barclays, Coutts, Credit Suisse, Deutsche Asset & Wealth Management, Goldman Sachs, JP Morgan Private Bank, Newton, RBC Wealth Management, UBS
 

Citywealth WP Individual of the Year

WINNER: Zoe Camp, New Quadrant Partners

RUNNER UP: Clare Usher Wilson, Summit Trust International
SHORTLISTED: Adam Greville Collins (Stanhope Capital), Annette Newell (Frank Hirth), Charlotte Swing (Cazenove Capital Management), Clare Usher Wilson (Summit Trust International), Henry Wickham (Bedell Cristin), Simon Black (Hassium), Stuart Dowding (Mercator Trust), Zoe Camp (New Quadrant Partners)
 


Private Investment Office of the Year

WINNER: Stanhope Capital
RUNNER UP: SandAire
SHORTLISTED: Capital Generation Partners, Hassium Asset Management, Kleinwort Benson, Sandaire (Lord North Street), Stanhope Capital, Stonehage
 

Private Banker/Investment Manager of the Year

WINNER: Tim Bailey, C Hoare & Co

RUNNER UP: Julian Winser, Cazenove Capital Management
SHORTLISTED: Ian Marsh (FF&P), Julian Winser (Cazenove Capital Management), Malcolm Roberts (Kleinwort Benson), Mark Evans (Coutts), Nandu Patel (Rothschild Wealth Management), Nicholas Lawes (Brooks Macdonald), Tim Bailey (C Hoare & Co)
 

Diversity/Gender: Positive Role Model of the Year

WINNER: Juliet Wedderburn, Deutsche Asset & Wealth Management

RUNNER UP: Charlotte Thorne, Capital Generation Partners
SHORTLISTED: Charlotte Thorne (Capital Generation Partners), Juliet Wedderburn (Deutsche Asset & Wealth Management), Kathryn Peat (Harcus Sinclair), Liz Le Poidevin (RBC Wealth Mangement), Sally Tennant (Kleinwort Benson), Louise Stoten (New Quadrant Partners), Stella Mitchell (Voisin), Suzanne Kingston (Withers), Tina Wustemann (Baer & Karrer)

The Magic Circle Awards 2013

Citywealth Tomorrow Club - Emerging Manager of the Year
Nick Sawle - TLT LLP

Citywealth - YP - New Leader of the Year 
Sam Longworth - Stewarts Law

Citywealth Editor’s Choice Award
Simon Jennings - Rawlinson & Hunter

Private Bank of the Year - Wealth Managers
RBC Wealth Management

Private Bank of the Year - International
Schroders Private Banking

Boutique Private Client Asset Manager of the Year
C Hoare & Co

Institutional Private Client Asset Manager of the Year
Investec Wealth & Investment

Charity Investment Manager of the Year
Rathbones

Financial Advisory Firm of the Year
Close Brothers Asset Management

Private Investment Office of the Year
Stanhope Capital

Technology Vendor of the Year
Advent

Asian Advisor/Manager of the Year
Alpha Capital

International Law Firm of the Year - USA
Katten Muchin Rosenman

International Law Firm of the Year - EMEA
Bedell Cristin

Charity Law Firm of the Year
Farrer & Co

Family Law Firm of the Year
Charles Russell

Regional Law Firm of the Year
Michelmores

Law Firm of the Year
Mishcon de Reya

Lawyer of the Year
Patricia Milner - Withers

Accountancy Firm of the Year
PwC

Industry Newcomer of the Year
Affinity Private Wealth

Independent Trust Company of the Year
Ogier Private Wealth

Institutional Trust Company of the Year
RBC Wealth Management

Trustee of the Year
Julian Hayden - Hawksford

Woman of the Year
Annamaria Koerling - C Hoare & Co

Outstanding Individual of the Year
Guy Paterson - Stanhope Capital

Lifetime Achievement Award
Clive Nicholson, Saffery Champness

Rathbones 300x250
Summit Trust 300x250
Crestbridge
Close Brothers
Katten